Homesbook Factoring McGouldrick's Pool and Sports Bar

Cup Draw On Saturday

This weekend sees the second round of the Tennent’s Scottish Cup, as 20 clubs fight it out for a place among the big names in the third round draw.

There will be at least one non-league team in the third round, as Deveronvale face Fraserburgh, but there are also opportunities for Buckie, Annan, Edinburgh City, Edinburgh University and Preston Athletic to create a cup shock against Scottish League opposition.

The second round ties on Saturday, 9 December are as follows, with possible replay dates in brackets:

Elgin City v Buckie Thistle, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)
Annan Athletic v Greenock Morton, 1.30 pm (replay 16 December, 3 pm)
Peterhead v Ayr United, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)
Edinburgh City v Stirling Albion, 3 pm (replay 12 December, 7.30 pm)
Raith Rovers v Dumbarton, 3 pm (replay 12 December, 7.45 pm)
Deveronvale v Fraserburgh, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)
Stranraer v Forfar Athletic, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)
Cowdenbeath v Edinburgh University, 3 pm (replay 16 December, 1 pm)
Berwick Rangers v Arbroath, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)
Brechin City v Preston Athetic, 3 pm (replay 16 December, 3 pm)

The third round draw will take place shortly after 5 pm, broadcast live on BBC Scotland TV and radio from Meadowbank Stadium, after the Edinburgh City v Stirling Albion match.

In the draw will be all 12 clubs in the Scottish Premier League, all 10 clubs in the First Division of the Scottish Football League, and the 10 clubs which have qualified from the Second Round. The numbers for the draw are as follows:

1 ABERDEEN
2 AIRDRIE UNITED
3 ANNAN ATHLETIC or GREENOCK MORTON
4 BERWICK RANGERS or ARBROATH
5 BRECHIN CITY or PRESTON ATHLETIC
6 CELTIC
7 CLYDE
8 COWDENBEATH or EDINBURGH UNIVERSITY
9 DEVERONVALE or FRASERBURGH
10 DUNDEE
11 DUNDEE UNITED
12 DUNFERMLINE ATHLETIC
13 EDINBURGH CITY or STIRLING ALBION
14 ELGIN CITY or BUCKIE THISTLE
15 FALKIRK
16 GRETNA
17 HAMILTON ACADEMICAL
18 HEART OF MIDLOTHIAN
19 HIBERNIAN
20 INVERNESS CALEDONIAN THISTLE
21 KILMARNOCK
22 LIVINGSTON
23 MOTHERWELL
24 PARTICK THISTLE
25 PETERHEAD or AYR UNITED
26 QUEEN OF THE SOUTH
27 RAITH ROVERS or DUMBARTON
28 RANGERS
29 ROSS COUNTY
30 ST. JOHNSTONE
31 ST. MIRREN
32 STRANRAER or FORFAR ATHLETIC